V noci z 9. na 10. března 2000 postihla Jaroměř a okolí povodeň o síle více jak stoleté vody. Vždyť také výšku vody na domku čp. 178 na náměstí Dukelských hrdinů (u divadla) označenou z roku 1897 překonala o cca 15 cm.

     9. 3. 2000 v 9,00 se objevila první informace o blížícím se nebezpečí a vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity. Byla svolána povodňová komise a začaly protipovodňové přípravy.
Již ve 12,30 byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Začaly horečné přípravy na velkou vodu. Evakuovaly se věci a lidé tam, kde se předpokládalo zatopení. Městem projížděly automobily s tlampači, ze kterých se ozývalo varování a výzva k evakuaci.
Mezitím se během odpoledne zvýšil průtok přehrady Les Království až na 300 metrů krychlových za sekundu, což je více než desetinásobek běžného průtoku (v kulminaci tato hodnota byla 350 m3/s). Jelikož v této fázi bylo již jisté, že přijde povodeň, ve 20 hodin začala evakuace obyvatel z nejohroženějších míst.

     V Jaroměři se první voda objevila okolo 21 hodiny, kdy začala zaplavovat oblast Na Valech. Postupně pak během noci byly zaplaveny další části města - Juta, Na Kameni, Na Obci, knihovna, koupaliště, park, divadlo, Husova ulice, Lužiny, Kostelní ulice, V Zahrádkách, Na Úpě, Karsit. Kulminace vody proběhla okolo 4. hodiny ranní 10. března 2000.

     Již během noci probíhaly záchranné práce a ty pokračovaly i během následujících tří dnů, kdy se do města sjelo 48 hasičských sborů z blízka i z daleka. Voda se do koryta vrátila v pátek okolo poledne. Ve městě ale zůstala dvě velká jezera, která neodtékala. Jedno jezero bylo na sídlišti Na Obci a druhé v oblasti Lužin, kde byl zatopen závod Tanex Plasty a teplárna, která dodává teplo pro sídliště Na Obci. Na žádost města byl Povodím Labe na několik hodin snížen průtok řeky, aby mohla voda odtéci kanály, po poklesu hladiny pod úroveň přepadů kanalizace. V Lužinách byla voda odčerpána velkokapacitním čerpadlem, které přivezli hasiči z Brna. Na Obci byla voda odčerpána za pomoci několika desítek čerpadel hasičských sborů. Voda ze sídliště byla odčerpána v sobotu 11. března večer, z Lužin v neděli 12. března ráno.
V té době již probíhaly práce na odstraňování škod. Byla čerpána voda ze zatopených sklepů, zapojována elektřina, uklízelo se bahno a zjišťovali vzniklé škody.

     Vzniklé škody byly i do jisté míry zaviněny i tím, že povodeň byla ze strany obyvatel podceněna. Čekala se velká voda, ale ne zase tak velká. Že výše hladiny překoná stoletou vodu z roku 1897 nikdo nepředpokládal.

     V Jaroměři pomáhalo více než 300 hasičů z 48 hasičských sborů: Jednotky HZS-CPS Náchod, PS Jaroměř, PS Broumov, CPS Hradec Králové, České dráhy Hradec Králové, CPS Brno, CPS Olomouc, Vojenská hasičská záchranná služba Jaroměř. Dále jednotky dobrovolných hasičů: Jaroměř, Josefov, Jezbiny, Starý Ples, Velichovky, Červený Kostelec, Horní Radechová, Jasenná, Náchod - město, Červený Kostelec - Stolín, Vestec, Olešnice v Orlických horách, Červený Kostelec - Lhota, Červený Kostelec - Elitex, Říkov, Velké Poříčí, Česká Skalice -Zájezd, Rubena Velké Poříčí, Nové Město nad Metují, Hronov, Rychnovek - Zvole, Šestajovice, Rožnov, Vlkov, Rasošky, Zaloňov, Dolany, Nový Hrádek, Náchod - Běloves, Náchod - Lipí, Nahořany, Brzice, Mezilesí, Police nad Metují, Hejtmánkovice, Česká Skalice - Malá Skalice, Kramolna, Velká Jesenice, Hořičky, Žďár nad Metují, Teplice nad Metují, Velké Petrovice, Machov - Nízká Srbská, Chvalkovice, Božanov, Meziměstí, České Meziříčí.

     Škody, které povodeň v Jaroměři napáchala jsou odhadovány na cca 300 mil. Kč. Výše škod organizací byla odhadnuta na 218 mil. Kč, na rodinných a bytových jednotkách více než 26 mil. Kč. Na obecním majetku byla škoda cca 23 - 25 mil. Kč.
 

Firma Tanex - Lužiny Zahradnictví Černý Husova ul. Cesta směrem od Rychnovka Na Úpě Vrátnice Karsitu Pohled směrem ke Karsitu Letecká fotografie V zahrádkách Juta Vrátnice Juta Diskont Plus Letecká fotografie Husova ulice Na Valech Autobusové nádr. Autobusové nádraží Růžovka Pošta Letecká fotografie Od Tyršova mostu U školní jídelny Školní jídelna Stavidla v parku Park Náměstí Dukelských hrdinů ZŠ Na Ostrově Nám. Dukelských hrdinů Historická cedulka Divadlo Plavecký bazén Sídliště Na Obci (ze Škváráku) Bývalá Karosa (od viaduktu) Sídliště Na Obci Na Obci Ulice 17. listopadu Knihovna Splav za Jutou